Kup drewno do kominka!
Żeby palić w kominku już w najbliższym sezonie grzewczym potrzebujesz suche drewno (o wilgotności poniżej 20%). Drewno suche jest droższe od świeżego (mokrego), ale jest niezbędne do prawidłowego działania pieca. Mokrego drewna nie zdążysz wysuszyć do najbliższej i następnej zimy. Na to potrzebne są 2 lata. Więc kup też, od razu, kilka metrów przestrzennych drewna świeżego (mokrego) - jest tańsze. Gdy przeschnie, za 2-3 lata, będzie idealne na kolejne zimy.
Pamiętaj - liściaste, nie iglaste!
Kup twarde drewno liściaste. Drewno iglaste zawiera dużo żywicy, która będzie utrudniała utrzymanie w czystości szyby. Oprócz tego drewno iglaste strzela w kominku rozrzucając ogniste kawałki. Żywica klei się też do rąk, co jest kłopotliwe w codziennym noszeniu kawałków drewna. więcej
Długość ma znaczenie
Zamawiając drewno podaj długość polana, na przykład 25cm lub 30cm. Długość zależna jest od wielkości paleniska (mocy) Twojego pieca. Polano po włożeniu i położeniu poziomo do kominka powinno mieć jeszcze kilka centymetrów wolnej przestrzeni po lewej i prawej stronie , aby gaz drzewny mógł swobodnie wydobywać się z drewna.
Na jak duże kawałki porąbać drewno?
Polana powinny mieć odpowiednią wielkość. Grube polana trudniej się zapalają, dłużej się palą, wymagają więcej powietrza do spalania. Mniejsze kawałki łatwiej się zapalają, szybciej się spalają, są bardziej wskazane do palenisk o małej mocy, potrzebują mniej powietrza do efektywnego spalania. Cienkie szczapki są idealne do rozpalania czy rozniecania przygasającego ognia.
Jak magazynować drewno?
Ułóż drewno pod dachem, w przewiewnym miejscu, aby nie zbutwiało i nie spróchniało. Pierwszą, dolną warstwę ułóż nad ziemią np na palecie, aby był przewiew powietrza od spodu.
Zapisz rok układania drewna
Aby wiedzieć kiedy upłyną niezbędne 2 lata, po których drewno jest suche i nadaje się do pieca, warto zapisać datę - wystarczy rok. To bardzo pomaga, szczególnie gdy masz drewno z różnych dostaw, z różnych lat. Dzięki temu nie pomylisz się i nie będziesz omyłkowo palić mokrym drewnem. Z drewnem jest jak z winem - im starsze tym lepsze.
Już się nie martwisz!
...będzie ciepło i przyjemnie
Jak rozpalać?
Drewno układamy w piecu w taki sposób, aby ogień rozpalić OD GÓRY. Dzięki temu uzyskamy praktycznie bezdymowy ogień, szyba pozostanie na długo czysta, a cała konstrukcja pieca będzie się powoli rozgrzewać (powolne naprężenia metalu). Jednocześnie zadbamy o środowisko naturalne nie wytwarzając smogu. Zobacz film.
A gdy nie chce się rozpalić?
Jeśli nie ma ciągu kominowego (złe warunki pogodowe, zawilgocony komin, niski komin itp.) wtedy warto delikatnie uchylić drzwiczki pieca i dopuścić odrobinę powietrza. Dodatkowe powietrze przewentyluje komin, przyspieszy rozpalanie (przyspieszy wzrost temperatury) i lepiej odparuje wilgoć z szyby. Mniej wilgoci na wewnętrznej stronie szyby wyeliminuje przyklejanie się sadzy. Szyba będzie dłużej czysta. Takie uchylanie powinno trwać maksymalnie kilka minut i powinno być cały czas nadzorowane i kontrolowane.
Po czym poznam, że dobrze się pali?
Kominek dobrze pracuje gdy wewnętrzne ścianki paleniska rozjaśnią się. Na etapie rozpalania palenisko delikatnie się okopci, ale później, po uzyskaniu wysokich temperatur zacznie się dopalać i oczyszczać. Wysoka temperatura i dobre zgazowanie drewna spowodują rozjaśnienie (oczyszczenie) szyby i komory paleniska.
Kiedy dołożyć kolejny kawałek drewna?
Kolejny kawałek dokładamy, gdy na dnie paleniska mamy gorący pokład żaru. Po powolnym otwarciu drzwiczek, odczekaniu kilku sekund na przewentylowanie komory spalania, wkładamy nowy kawałek drewna kładąc go spokojnie na dnie komory spalania. Nie wrzucamy go, aby nie rozbić okładzin paleniska. Jeśli boimy się wysokiej temperatury to do załadunku drewna należy użyć specjalnej rękawicy ochronnej - zazwyczaj dołączonej do pieca.
Wysoka temperatura żaru od razu spowoduje wytwarzanie się gazu drzewnego z nowego kawałka drewna. To bardzo widowiskowa i piękne chwila, kiedy palenisko wypełnia się płonącym, czystym gazem drzewnym.
Co z popiołem?
Usuwaj popiół przed każdym rozpaleniem pieca. Jeśli Twój piec wyposażony jest w specjalny popielnik pod paleniskiem to zgarnij popiół do tego popielnika, aby dysze napowietrzające palenisko były drożne i czyste. Popiół z czystego drewna to doskonały nawóz na grządki warzywne.
Kiedy i jak wyczyścić szybę?
Szybę wyczyść gdy kominek jest już zimny. Wystarczy przetrzeć ją delikatnie zwilżoną szmatką. Nie stosuj zbyt dużo chemii czyszczącej. Środki chemiczne do mycia szyb wchodzą w reakcję z miękką uszczelką utwardzając ją. Sztywne połączenie pomiędzy szybą, uszczelką i metalowymi drzwiczkami może z biegiem czasu doprowadzić do pęknięcia szyby po rozgrzaniu i rozszerzeniu się metalowych elementów drzwiczek.
Gratulujemy
Piec na drewno to serce domu. Ustaw małą sofę i jakiś wygodny fotel przed kominkiem. Na pewno często będziesz tam siedzieć. Jeśli masz dzieci, psa czy kota to nie zdziw się, jeśli te miejsca będą ciągle zajęte.
Dziękujemy za zakup pieca w naszej firmie
:-)